Rejestracja na badania pod numerem: 537 308 388

W jakim celu badamy wzrok?

Głównym celem badania jest stwierdzenie, czy wymagana jest w Twoim przypadku korekcja wzroku. Ponadto pełne badanie może wykryć ewentualne choroby oczu lub choroby ogólnoustrojowe. Jeśli będzie to konieczne specjalista zaleci Tobie sposób korekcji wzroku właściwy do Twoich potrzeb.

Przygotowanie do badania

Jeśli nosisz okulary lub soczewki kontaktowe, nie zapomnij zabrać ich ze sobą do specjalisty. Jeśli zażywasz leki zapisz sobie jakie leki i w jakich dawkach przyjmujesz, przypomnij sobie czy leczyłeś się w szpitalu lub czy miałeś przeprowadzone operacje.

Pamiętaj: Nawet, jeśli uważasz, że masz „sokoli” wzrok, należy raz w roku przeprowadzić pełne badanie u specjalisty. Badanie zajmuje kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesne.

Mity na temat badań wzroku

Nie mam problemów z widzeniem, więc mogę odłożyć badanie do 50 roku życia.

Nieprawda. Niezależnie od stanu wzroku oraz wieku każdy powinien wykonać raz w roku badanie u specjalisty (okulista; optometrysta kliniczny). Istnieje wiele groźnych objawów, które wymagają uwagi specjalisty.

Badanie wzroku służy wyłącznie do wypisania recepty na okulary.

Nieprawda. W wyniku przeprowadzonego badania wzroku specjalista może wykryć takie choroby jak jaskra czy zaćma, zauważyć pierwsze objawy nadciśnienia tętniczego lub cukrzycy, wykazać wysoki poziom cholesterolu.

Nie wolno nosić okularów ciągle, konieczne jest, aby zdejmować je jak najczęściej, aby pozwolić oczom odpocząć ponieważ oczy się rozleniwią.

Nieprawda. Przepisana korekcja okularowa bądź soczewkowa powinna być noszona stale. Wada wzroku jeśli zostanie wykryta jest ciągle i tak też powinna być korygowana. W przeciwnym razie musiałby istnieć zewnętrzny czynnik wywołujący wadę wzroku jak np. telewizor czy sala wykładowa a tak nie jest. Używany termin `rozleniwianych oczu` jest błędny i używany przez niedouczonych specjalistów.

Lepiej stosować jeden rodzaj korekcji wzroku – albo soczewki kontaktowe, albo okulary.

Nieprawda. Pomijając aspekty inne niż refrakcyjne bardzo często zalecamy obie metody korekcji naprzemiennie.

Pan Hilary poleca soczewki progresywne

Soczewki progresywne, Optyk, Okulista, Pan Hilary, Kluczbork

Doskonałe widzenie na każdą odległość

Litery stają się zamazane, zwłaszcza gdy światło jest słabe. Aby móc czytać, musisz odsuwać tekst od oczu, wyciągając przed siebie ręce. Brzmi znajomo? To zjawisko nosi nazwę prezbiopii i dotyka niemalże każdego około 40 roku życia. Jest ono powodowe utratą elastyczności soczewki w oku.

To oznacza, że mięśnie odpowiedzialne za zmianę kształtu soczewki muszą pracować intensywniej aby odpowiednio akomodować, co w efekcie może powodować uczucie zmęczenia oczu a nawet bóle głowy. Z wiekiem zakres zmiany kształtu soczewki staje się zbyt mały, czego konsekwencją jest odsuwanie tekstu od siebie.

Prezbiopii nie można zapobiec, ale można ją z powodzeniem korygować. Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym sposobem korekcji prezbiopii, są soczewki progresywne, oferujące płynne, bardzo łagodne przejście pomiędzy mocą korekcyjną do dali, a mocą do bliży. Mówiąc prościej, to trochę tak jakby połączyć trzy soczewki (do dali, strefy pośredniej i bliży) w jedną, umożliwiając tym samym ostre widzenie na każdą odległość, przy czym miejsce tego połączenia pozostaje niewidoczne.

Użytkowanie soczewek kontaktowych

Najważniejsze wskazówki dotyczące pielęgnacji soczewek kontaktowych, do których powinni stosować się ich użytkownicy:

  • Przed kontaktem z soczewkami zawsze umyj ręce mydłem i wodą, spłucz je i osusz za pomocą niepylącego ręcznika.
  • Zminimalizuj kontakt soczewek z wodą, poprzez zdjęcie soczewek przed pływaniem, kąpielą, prysznicem, korzystaniem z jacuzzi, pływaniem w basenie czy jeziorze.
  • Przeczytaj instrukcję załączoną do płynu pielęgnacyjnego i dokładnie się do niej stosuj.
  • Soczewki kontaktowe i pojemnik na soczewki nigdy nie mogą być płukane lub przechowywane w wodzie bieżącej lub przegotowanej.
  • Podczas pielęgnacji soczewki powinny zostać wyczyszczone mechanicznie i spłukane płynem przed włożeniem do pojemnika.
  • Pojemnik na soczewki powinien być płukany za pomocą płynu pielęgnacyjnego – nie wodą bieżącą lub przegotowaną. Pusty pojemnik powinien zostać otwarty do wyschnięcia, jeżeli to możliwe (nie w łazience).
  • Pojemnik na soczewki powinien być utrzymany w czystości i wymieniany regularnie, nie rzadziej niż co trzy miesiące. Pojemnik może być źródłem zanieczyszczenia i infekcji. Pęknięty lub zniszczony pojemnik należy wyrzucić.
  • Raz użyty płyn należy wylać i zastąpić nowym, nigdy nie należy go uzupełniać.
  • Płyn do pielęgnacji soczewek nigdy nie powinien być przelewany do mniejszych (podróżnych) pojemników. Może to spowodować utratę jego sterylności, co doprowadzić może do infekcji oczu.
  • Końcówka zakraplacza butelki nigdy nie powinna stykać się z innymi powierzchniami, a butelka powinna zostać dokładnie zakręcona po każdym użyciu.